توربو اکسپندر چیست؟

توربو اکسپندر turboexpander / turbo-expander یا توربین انبساطی expansion turbie یک توربین سانتریفیوژ یا توربین جریان محوری است که در یک فرایند آیزنتروپیک با انبساط گاز، کار تولید می کند.

فرایند انبساط آیزنتروپیک یک فرایند آنتروپی ثابت است که گاز خروجی در دمای بسیار کم با فشار عملیاتی دلخواه ، قابل تنطیم می باشد.

این توربین ها اغلب برای راندن کمپرسور یا ژنراتور به کار می‌رود.

توربو اکسپندر ها بر اساس رابطه ژول-تامسون گاز را سرد می کنند.فرایند انبساط شامل تبدیل انرژی درونی گاز به انرژی جنبشی و در نهایت تولید کار است.

توربو اکسپندر های کرایوژنیک می توانند دمایی تا حدود 110- درجه سلسیوس ایجاد کنند.

توربواکسپندر
نمودار آنتالپی به آنتروپی

وقتی گاز به صورت شعاعی یا محوری وارد توربین می شود از میان پره های انبساط دهنده حرکت می کند و انبساط می یابد، کار به شفت اعمال می شود و در نتیجه آنتالپی گاز کاهش می یابد. کاهش آنتالپی باعث افت دمای بسیار بیشتری نسبت به فرایند های آنتالپی ثابت می شود.

توربو اکسپندر از انرژی گرفته شده از گاز به دلیل افت فشار برای درایو کمپرسور استفاده میکند تا گاز را به اندازه مورد نیاز متراکم کند یا برای درایو ژنراتور برای تولید برق استفاده می شود.

کاربرد توربو اکسپندر

توربواکسپندرها به عنوان عامل سردسازی در فرآیندهای صنعتی مانند استخراج اتان و مایع سازی گاز طبیعی و سایر گاز ها  (مانند اکسیژن، نیتروژن، هلیوم، آرگون و کریپتون) و بازیابی توان در شکست کاتالیستی سیال استفاده می‌شود.

همچنین توربواکسپندرها در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز برای تولید برق به کار گرفته می‌شود.

نشتی در توربو اکسپندر

نشتی در توربواکسپندر ها موجب افزایش فشار چرخ کمپرسور و رانش زیاد به سمت دستگاه یا سبب کاهش راندمان فرایند  شود. نشت یابی توربواکسپندر ها توسط دستگاه طیف سنج جرمی هلیوم طبق استاندارد API 617 قسمت   6.3.7.3 و 6.2.1.2 تعریف شده است. همچنین بسیاری از اجزای بیرونی تجهیز در برابر سیال سرد خروجی آسیب پذیر هستند، در نتیجه آب بندی سیستم و تشخیص محل نشتی ها بسیار حایز اهمیت است.

توربواکسپندر

شرکت هلیتک خدمات نشت یابی انواع توربو اکسپندر با بیشترین کیفیت طبق استاندارد های موجود ارائه می دهد. جهت آشنایی با روش نشت یابی هلیومی توربو اکسپندرها با ما تماس بگیرید.

0 0 رای
امتیاز مقاله
مشترک شوید
با خبرم کن از
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
تمام پرسش ها را نشان بده